1. Skip to content

Active Rutland Community Sports Awards 2016

Sponsored by Tarmac


Photography: Active Magazine / Nico Morgan Media


The Active Rutland Community Sports Awards 2016 took place on Wednesday 16th November 2016 at Greetham Valley Hotel, Golf and Conference Centre.

On this special occasion, Rutland's outstanding athletes, coaches, volunteers, sports clubs, participants and projects within Rutland were recognised for their hard work, commitment and achievements over the past year. There were 17 awards presented recognising young people, adults and sports clubs that make an outstanding contribution to sport in Rutland.

All winners are automatically put forward to the Leicester Mercury Sports Awards, the sporting Oscars for Leicester-Shire and Rutland.


Event Sponsor

We are pleased to announce that Tarmac are this year's event sponsor!


Award Sponsors, Nominees, Runners Up and Winners

Rutland Cycling Sportswoman of the Year

  • Nominees: Christine Spray, Emma Philip, Zoe Smith
  • Runner Up: Zoe Smith
  • Winner: Emma Philip

Sandicliffe Kia in Melton Mowbray Sportsman of the Year

  • Nominees: Daniel Bennett, Henry Wills, Patrick Crowley, Paul Cowling
  • Runner Up: Daniel Bennett
  • Winner: Paul Cowling

Leicester-Shire & Rutland Sport Young Sportswoman of the Year

  • Nominees: Jess Flint, Jessica Auciello, Neve Hattee, Phoebe Andrews, Sofia Palmer
  • Runner Up: Jess Flint
  • Winner: Jessica Auciello

Uppingham School Sports Centre Young Sportsman of the Year

  • Nominees: Ben Higgins, Charlie Turnbull, Elliot Fawdington, James Reseigh, Lleyton Powell
  • Runner Up: Elliot Fawdington
  • Winner: Ben Higgins

Think Digital Print Junior Sportswoman of the Year

  • Nominees: Annabel Turnbull, Annie Dudin, Carys Attwell, Charlotte Cullen, Louise Kelly, Mary Tomblin, Phoebe Richards-Reeves, Rimini Auciello
  • Runner Up: Carys Attwell
  • Winner: Rimini Auciello

Catmose Sports Centre Junior Sportsman of the Year

  • Nominees: Jamie Tylecote, Logan Bell, Marcus Francis, Ryan Doyle, Tom Hattee
  • Runner Up: Jamie Tylecote
  • Winner: Tom Hattee

Anglian Water Community Award

  • Nominees: Catmose College Student Media Team, Inspire2tri, Ketton Panthers Triathlon Club, Rutland Water Parkrun
  • Runner Up: Inspire2tri
  • Winner: Rutland Water Parkrun

Anglian Water and Inspire2tri Community Interest Company Active for Life Award

  • Nominees: Gail Palmer, Mike Eldred, Victoria Brown
  • Runner Up: Mike Eldred
  • Winner: Victoria Brown

Spire Homes Lifetime Achievement Award

  • Nominees: Andy Bird, Michael Newton, Paul Rogerson, Ray Johnston
  • Runner Up: Andy Bird
  • Winner: Michael Newton

Rutland Radio Club of the Year

  • Nominees: Ketton Panthers Triathlon Club, Oakham Artistic Gymnastic Academy, Oakham Lawn Tennis Club, Rutland Sailability
  • Runner Up: Ketton Panthers Triathlon Club
  • Winner: Oakham Artistic Gymnastic Academy

Active Magazine Team of the Year

  • Nominees: 5K Nordic Walk It, Ketton Panthers Triathlon Club, Oakham Cricket Club Under 13's, Oakham RFC Colts, Royce Rangers Girls Under 14's, Rutland Boccia, Rutland Thunders Boys Under 16's
  • Runner Up: Oakham Cricket Club Under 13's
  • Winner: Oakham RFC Colts

JLT Specialty Limited Coach of the Year

  • Nominees: Caroline Hattee, Daniel Potter, Duane Rawlings, John Smith, Steve Sennett, Victoria Lawniczak
  • Runner Up: John Smith
  • Winner: Duane Rawlings

Greetham Valley Sports Project of the Year

  • Nominees: Rutland Water Parkrun, Touch Rugby Rutland, Twilight Games
  • Runner Up: Twilight Games
  • Winner: Rutland Water Parkrun

Rutland Agricultural Society Volunteer of the Year

  • Nominees: James Greenberry, Jo Kelly, Katherine McKenna, Ketton Panthers Triathlon Club, Kevin Ash, Lee Turford, Louise Newton, Melanie Asher, Tony Naylor, Vanessa Winters, Yasmeen Abdul-Rahim
  • Runner Up: Jo Kelly
  • Winner: Tony Naylor

Lions Club of Rutland Young Volunteer of the Year

  • Nominees: Alice Kirby, Harry Mathers, Jashan Jagdev, Katie Holmes, Leah Keegan
  • Runner Up: Alice Kirby and Katie Holmes
  • Winner: Harry Mathers

Lands' End Disabled Sportsperson of the Year

  • Nominees: Ben Lawniczak, Mark Ellis, Yasmeen Abdul-Rahim
  • Runner Up: Yasmeen Abdul-Rahim
  • Winner: Ben Lawniczak

Inspire2tri Community Interest Company Young Disabled Sportsperson of the Year

  • Nominees: Abigail Gray, Logan Bell, Sam Burton, Sophie Garfoot
  • Runner Up: Abigail Gray and Sophie Garfoot
  • Winner: Sam Burton

Photos


Silent Auction

As part of the awards evening, we ran a silent auction where all proceeds go towards supporting sport and physical activity programmes within the county. A big thank you to the following sponsors who donated prizes and helped us raise a total of £296:

  • Blue Ball at Braunston
  • Rutland Sailing School
  • Noble Outfitters
  • Loughborough Rugby Club
  • RFU
  • The Railway in Oakham
  • Hambleton Bakery in Exton
  • Eshelby Leisure Limited
  • Greetham Valley

Danielle Adams

Active Rutland Officer

Rutland County Council

Address
Rutland County Council
Catmose
Oakham
Rutland
LE15 6HP
Telephone
01572 720936
Website
http://www.rutland.gov.uk

Download vCard